Sektörden Haberler

Yeni KDV kentsel dönüşümün yıldızını parlattı! Hangi firma nereye odaklandı?

13-02-2013 01:26 tarihinde gönderildi.

Yeni KDV kentsel dönüşümün yıldızını parlattı! Hangi firma nereye odaklandı?

Yeni KDV kentsel dönüşümün yıldızını parlattı! Hangi firma nereye odaklandı?

 

Kentsel dönüşüm sürecinin başlaması ve KDV’deki yeni düzenlemeyle birlikte inşaatçılar merkezdeki semtleri yakın markaja aldı.

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi hakkında kanun gereğince riskli alan veya riskli yapı olarak ilan edilen binalarda ve o bölgelerde konut alım-satımlarında KDV oranı eski düzenlemeye tabi tutuluyor. Yani Afet Riski yasasına göre riskli yapı ilan edilen bir binanın yeniden yapımı sonrasında satılırken KDV oranı 150 metrekare altı konutlarda yine yüzde 1, 150 metrekare üzeri olanlarda ise yüzde 18 olarak geçerli olacak. Ocak 2013'te yürürlüğe giren bu yeni düzenlemeyle birlikte kentsel dönüşüm projeleri hızlanacak. İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropollerin yanı sıra; Konya, Bursa, Gaziantep, Şanlıurfa gibi birçok şehirde kentsel yenilenme yapılırken, en büyük payı İstanbul'daki projeler alacak gibi görünüyor.

MERKEZİ LOKASYON GÖZDE
Kentsel dönüşüme odaklanan şirketler başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlerde merkezi lokasyonlar ile ilgileniyorlar. Bu süreçte de merkezde olan ancak eski yapıların yoğun olduğu Kağıthane, Gaziosmanpaşa, Esenler, Ayazağa, Küçükçekmece gibi merkezi semtler mercek altına alınmış durumda. İlçe belediyeleri de kentsel dönüşümde yapılacak çalışmalara büyük destek veriyor. Geçen hafta bu kapsamda Küçükçekmece ve Kağıthane belediyelerinin de desteğiyle, eş zamanlı yıkım çalışmaları başladı. Dönüşüm konusunda inşaat firmalarının yanı sıra vatandaşlar da son derece istekli gözüküyor. Fikirtepe örneğinde olduğu gibi Kağıthane ve Ayazağa'da da vatandaşlar bir araya gelerek ortak çalışma yürütüyorlar.


DEKAR YAPI, KENTSEL DÖNÜŞÜME ODAKLANACAK
Kentsel dönüşüm projeleri ile yakından ilgilenen Dekar Yapı, 2013'te bu alanda faaliyetlerini yoğunlaştıracak. İnşaat sektörünün 2012 performansını ekonomik büyümenin gerisinde olduğunu belirten Kuzunun bu yılki beklentileri ise şöyle: "Para politikalarında meydana gelen değişiklikler sonucu tüketici faizlerinde ciddi düşüşler meydana geldi. Bunun sonucu olarak konut satışlarında az da olsa bir canlanma gözleniyor. Bu trendin 2013 yılında da devam edeceğini ve ekonomideki durgunluğun yerini tekrar kontrollü büyümeye bırakacağını öngörüyoruz. Önümüzdeki bahar aylarından itibaren satışların normal seyrine dönmesi ve hazırlıkları tamamlanmış birçok projenin satışa sunulmasını bekleniyor. 2013 yılı özellikle kentsel dönüşümler konusunda somut uygulamaları gördüğümüz bir yıl olacak. Özellikle İstanbul'da özel sektörün yapacağı kentsel dönüşüm projelerinin başarı oranı bu konunun önümüzdeki yıllarda nasıl bir yön çizeceğinin göstergesi olacak."


ZEYTİNBURNU VE BAKIRKÖY GÜNDEMDE
Son yıllarda gösterdikleri istikrarlı büyümeyi sektördeki sorunların da giderilmesiyle 2013'te de göstereceklerini vurgulayan Varyap Ceo'su Erdinç Varlıbaş, 2013 yılında kentsel dönüşüm projelerine odaklanacaklarını söyledi. Kentsel dönüşüm kapsamında Beşiktaş, Zeytinburnu, Bakırköy ve Kadıköy gibi muhtelif ilçelerde görüşme içinde olduklarını açıklayan Varlıbaş, ayrıca yurtdışı çalışmalarıyla ilgili de görüşmelerinin olduğunu belirtti.

HEDEF KENTSEL DÖNÜŞÜMDE MARKA OLMAK
İnşaatın yanı sıra çevre ve madencilik sektöründeki yatırımları ile dikkat çeken Erkanlı Grubu, inşaat hedeflerini 2013'te büyüttü. Gayrimenkul geliştirmeye Ankara'dan start veren şirket, İstanbul'da kentsel dönüşüm projesi yapmaya hazırlanıyor. Bünyesinde hukuk ve altyapı çalışmaları için kapsamlı bir departman kuran Erkanlı Grup'un hedefi İstanbul'da kentsel dönüşüm markası olmak. Erkanlı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı, 2013'te İstanbul Kartal'da kentsel dönüşüm kapsamında bir proje gerçekleştireceklerini söyledi. 176 dairelik bir site ile kentsel ön anlaşma imzaladıklarını kaydeden Erkanlı, kentsel dönüşüme odaklandıklarını ve Maltepe, Mecidiyeköy, Kağıthane, Eyüp'teki kentsel dönüşüm alanlarıyla ilgilendiklerini kaydetti.HANGİ FİRMA NEREYE ODAKLANDI?
 Ağaoğlu: Kağıthane, Maslak 
 Ege Yapı: Eyüp, Fatih, Bağcılar, Kartal, Maltepe, Fikirtepe 
 Dumankaya : Kartal, Fikirtepe, Halkalı 
 Taş Yapı: Fikirtepe, Maslak, Kadıköy 
 İnanlar İnşaat : Feriköy, Kağıthane, Kartal 
 Me sa: Kartal, Kadıköy, Küçükçekmece 
 216 Yapı: Çekmeköy, Ümraniye 
 Kete n İnşaat : Nişantaşı, Bağdat Caddesi 
 Özyurtlar: Esenyurt, Bayrampaşa 
 Erkanlı Grup: Kartal, Kadıköy, Kağıthane 
 Esin Yapı: Şişli, Beşiktaş, Nişantaşı 
 Varya p: Beşiktaş, Zeytinburnu, Bakırköy ve Kadıköy 
 Aks Yapı: Göztepe, Ataşehir, Kartal 
 Sur Yapı: Güneşli, Sancaktepe, Kağıthane, Kartal, Eyüp

 

Bu haber: http://www.insaatim.com/index.php?pid=haberdetay&haberid=5979 adresinden alıntıdır.