Sektörden Haberler

Yapı 2009 Ankara Fuarı Açıldı

04-10-2009 15:26 tarihinde gönderildi.

Yapı 2009 Ankara Fuarı Açıldı

1988 yılından bu yana gerçekleştirilmekte olan Uluslararası Yapı Ankara Fuarlarının 22'ncisini T.C. Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Toplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar ve Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün açtı. 04 Ekim Pazar günü sona erecek olan Fuar, yatırımcı kamu kuruluşlarını ve İç Anadolu Bölgesi'nden yapı profesyonellerini buluşturması açısından büyük önem taşıyor.

Fuarın açılışında konuşan Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol, 41 yılı geride bırakan YEM'in bir 'bilgi merkezi' olma özelliğini vurguladı. Yapı Fuarlarının da bunu tamamlayan unsurlardan biri olduğuna değinen Hasol, fuarların yapı sektörünün sürdürülebilirliğine sağladığı katkıların önemi üzerinde durdu. Daha sonra söz alan Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, öncelikle Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir'i fuar açılışında görmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden olan inşaat sektörünün krize rağmen başarıyla dünyaya açılmayı sürdürdüğüne dikkat çeken Aygün, hatta bazı ülkelerde Türk müteahhitlik firmalarının ilk sırada yer almakta olduklarını belirtti ve bunda yapı fuarlarının katkısının yadsınamayacağını dile getirdi.TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ise, "Türkiye'de kalkınmada en önemli unsurun yapı sektörü olduğu ortada. Yapı sektörünün gösterdiği cesaret ve atılım, bugünki sağlam ekonomik yapı için önemli bir payda" diyerek, Yapı-Endüstri Merkezi'nin sektöre bu anlamda yaptığı katkıları övdü. Ankaranın hızla bürokrasinin merkezi olma kimliğinden uzaklaşarak bir sanayi kenti olma yolunda ilerlediğini ifade eden Bayraktar, kamunun özel sektörle buluşmasında fuarın önemli katkılarının olacağını söyledi.

En son söz alan Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir de Türkiye'nin yurtdışı müteahhitlik hizmetleri konusunda devlerin arasından sıyrılarak dünya ikincisi durumuna gelmesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında, sektörle ilgili açıklamalarda da bulundu. Senelerce süren ve tamamlanamayan kamu yatırımlarından ihale şartnamesinde öngörülen tarihte teslim noktasına gelindiğine işaret eden Bakan Demir, ayrıca yapı malzemelerinde standartların benimsenmesi konusunda da önemli adımlar atıldığını ve büyük mesafaler kaydedildiğini sözlerine ekledi. Bakanlık olarak fuar organizasyonlarının kurumsallaşması, yutiçi ve yurt dışı katılım konularında önemli katkılar sunmaya hazırlandıklarına değinen Bakan Demir, Ankara'ya da uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek kapasitede bir fuar alanının kazandırılmasının gerekliliği üzerinde durdu.

Konuşmalardan sonra fuarın açılış kurdelasını birlikte kesen T.C. Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Toplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar ve Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, YEM Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol ve YEM Genel Müdürü Güven Cantürk rehberliğinde fuar alanındaki stantları gezdiler.22. Uluslararası YAPI/TURKEYBUİLD 2009 Ankara Fuarı

Uluslararası Yapı Ankara Fuarı, başkentteki firmalara sektörün karar mekanizmalarıyla iletişime geçmek için büyük bir fırsat sunarak, bölgenin en büyük ticaret platformlarından biri olma özelliğini taşıyor. Fuarda katılımcı firmalar ve ziyaretçiler, karar merciinde bulunan üst düzey yöneticilerin görüş ve önerilerini alma ve uygulamada karşılaşılan sorunları tartışma fırsatını elde ediyor. Yaklaşık 2000 farklı ürün segmentini aynı çatı altında buluşturan fuarda , ürün ve malzemeler konusunda uzman statüsünde birçok yetkili bulunuyor.

Geçen yıl 26 bin 467 ziyaretçisi olan fuarı bu yıl tüm Anadolu'da yapılan yoğun tanıtım çalışmaları, ticaret ve meslek odalarına özel hazırlanan fuar ziyaret organizasyonlarıyla 30 bine yakın yapı profesyonelinin ziyaret etmesi bekleniyor. Fuar, 11 bin 500 metrekarelik sergileme alanıyla Ankara'nın en büyük fuarlarından biri olma özelliğini taşıyor.

 

Kaynak: www.yapi.com.tr /Mesut TUFAN