Sektörden Haberler

Polonezköy’de İmar Oyunu

24-04-2014 11:40 tarihinde gönderildi.

Polonezköy’de İmar Oyunu Polonezköy için yapılan imar planında, inşaat alanını genişletecek maddelerin olduğu iddia edildi.

İstanbul’un yeşil alanları hızla yok olurken Polonezköy’ü imara açacak yeni planla ilgili ayrıntılar da ortaya çıkmaya başladı. İmar planı ilk hazırlandığında STK’lar ve çevreciler Çevre Şehircilik Bakanlığı’na planın iptali için başvuruda bulunmuştu. Söz konusu imar planı Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek tarafından savunulmuş, Çelikbilek  dağınık olan yapılaşmaya çeki düzen verdiklerini, hatta yüzde 12 olan yapılaşmanın da yüzde 10’a düşürüldüğünü söylemişti. Yapılacak binaların yükselkliği 6.5 metre yani 2 katı geçemeyecekti. 

Taraf Gazetesi'nden Sümeyra Tansel'in haberine göre, ancak planda bodrum katı konusunda boşluklar bulunuyor. İddiaya göre yeni imar planı, Polonezköy’de inşaatların taban alanını genişletecek düzenlemeler içeriyor. Plan, Çelikbilek’in de söylediği gibi inşaat alanlarında bir kısıtlama getiriyor ancak bodrum katları bu kısıtlamadan muaf tutuluyor. 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’nda bodrum katlar için yalnızca "imar kanununun ilgili maddelerine uyulacaktır” deniliyor. İmar kanununda ise bodrum katlarına ilişkin herhangi bir taban alanı kısıtlaması yok. Belirtilen tek husus bodrum katın yolun 5 metre gerisine yapılması gerektiği.

Yapılaşma artar

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman imar planını şöyle değerlendirdi: "Böyle bir plan, korunması gereken Polonezköy gibi bir alandaki yapılaşma hakkının çok üzerine çıkan yapılaşmalara neden olabilir. Özellikle bodrum kat alanlarının, bodrum katta oluşturulan kullanım alanlarının emsal harici olması yapılaşmayı artıracaktır.”

Eğimden kazanıyorlar

Yeni planda ayrıca önceki planın uygulama hükümlerindeki "Eğimden dolayı kat kazanılmaz” kararının da yer almadığı görüldü. Bu plana bodrum katları 5,5 metre yükseklikte yapılabilecek. Üstelik imar kanuna göre bodrumun bir cephesi dışa açık olmak zorunda. Yeni plana göre konut veya turizm tesisi olarak kullanılmak için yapılacak bu bodrum katları; spa, restoran yüzme havuzu, toplantı salonu, spor jimnastik salonu, mutfak sığınak depo otopark ve benzeri servis üniteleri olarak kullanılabilecek.

Doğal yaşama zarar verecek

CHP Beykoz Belediye Meclis Üyesi Mimar Halit Kılıç planlara itiraz süresi içinde söz konusu iddialarla ilgili Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduklarını belirtti. Kılıç, Polonezköy’ün imara açılmasını öngören yeni planlarla ilgili şunları söyledi: "Burada korunması gereken yeşil alanların, ağaçlar ve bitki topluluklarının plan notlarındaki bir takım maddelerle yok edilmesinin önü açılıyor. Bu aslında çevre katliamı demek.”

Kaynak: yapi.com.tr