Sektörden Haberler

Mimarlar Odası: Bakanın Açıklaması ‘Subjektif Bir Değerlendirme

04-10-2009 15:54 tarihinde gönderildi.

Mimarlar Odası: Bakanın Açıklaması ‘Subjektif Bir Değerlendirme TMMOB Mimarlar Odası, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın bir basın toplantısı sırasında Ankara Atatürk Kültür Merkezi’ni "...çirkin ve estetikten yoksun...” olarak nitelemesi ve "yapının yıkılarak yerine 5 katı büyüklüğünde yeni bir müze yapılacağını” söylemesi üzerine kamuoyuna bir açıklama yaptı.

Mimarlar Odası Genel Merkezi’nce yapılan açıklamada, "Evrensel ve ulusal mimarlık söyleminde "çirkin” sözcüğü bulunmadığı” hatırlatılarak müze yapılacağını açıklamasının "giderek alıştığımız ardı olmayan, bilgi ve belge ile beslenmemiş, cılız bir söylem olmanın ötesine geçemediği” belirtiliyor.

Bakanın değerlendirmesinin "subjektif bir değerlendirme” olduğu ve kamusal bir yapının ortadan kaldırılması için yeterli olmadığı da vurgulanıyor. Oda, Bakan’ın bina için "Türkiye’nin mimarlık tarihiyle bağdaşmadığı” değerlendirmesini yaparken de tüm tarihsel, sanatsal ve bilimsel doğruları bir anda gözardı ettiğine ve daha sonra gelecek kuşakların "Cumhuriyetin mimarlık yapıtlarına ilişkin kendi değerlendirmelerini yapmalarına olanak sağlanması gerektiği” gerçeğine de dikkat çekiyor.

 


Kaynak: www.cumhuriyet.com.tr