Sektörden Haberler

Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosu ihaleye çıktı

25-07-2013 12:09 tarihinde gönderildi.

Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosu ihaleye çıktı Mecidiyeköy-Mahmutbey arasını 26 dakikaya indirecek proje ihalesi 18 Eylül’de yapılacak. Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar’ın trafik sorununa çözüm olması beklenen hat daha sonra Kabataş’a kadar da uzatılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, "Mecidiyeköy-Mahmutbey (Şişli-Kağıthane-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Esenler-Bağcılar İlçeleri) Metro Hattı, Depo - Bakım Sahası Ve Depo Bağlantı Hatları İnşaat İşleri Yapım İşi” uluslararası ihaleye çıktı. Proje çalışmaları tamamlanan hattın inşaat ihalesi Kamu İhale Kurumu’nda ve Avrupa Birliği bülteninde yayınlandı. İhaleye yurtiçi ve yurtdışından birçok büyük inşaat firmaları ilgi göstermeye başladı.

3 ayrı raylı sisteme entegre olacak
Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar’ın trafik sorununa çözüm olması beklenen metro, Mecidiyeköy’de Hacıosman-Yenikapı Metrosu’na entegre olarak başlayacak. Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe Alibeyköy bölgelerinden geçerek Karadeniz Mahallesi’nde mevcut Edirnekapı-Sultançiftliği Hattı’na entegre olacak olan proje, oradan Tekstilkent ve Yüzyıl Mahallesi’nden geçerek Mahmutbey de de geçen ay açılan Mahmutbey-Başakşehir Metrosu ile entegre hale gelecek.

Kabataş'a kadar uzatılacak
İş ve yerleşim bakımından yoğun alanları tarayan hattın daha sonra Mecidiyeköy’den Kabataş’a kadar uzatılması da planlanıyor. Yaklaşık 17,5 km uzunluğundaki Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı, saatte tek yönde 70 bin kişi taşıyacak. Tünellerin yanı sıra viyadüklerin de yer alacağı proje, delme, aç-kapa ve viyadük tipinde toplam 15 adet istasyondan oluşacak. Metro hattı tamamlandığında Mecidiyeköy’den Mahmutbey’e 26 dakika gibi kısa bir sürede ulaşılacak.

İstasyonlar
Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey

Yolculuk süreleri
Mahmutbey–Mecidiyeköy... 26 dakika
Mahmutbey–Sarıyer Hacıosman... 45 dakika
Mahmutbey–Yenikapı... 39,5 dakika
Mahmutbey–Üsküdar Marmaray... 48,5 dakika
Mahmutbey–Kadıköy Marmaray... 52 dakika
Mahmutbey–Sabiha Gökçen Havalimanı Marmaray... 95,5 dakika
Çağlayan–Gaziosmanpaşa... 13 dakika
Mecidiyeköy–Alibeyköy ... 7,5 dakika

Kaynak: yapihaberleri.net