Sektörden Haberler

Masrafa Dikkat Eden Kazanır

04-10-2009 16:04 tarihinde gönderildi.

Masrafa Dikkat Eden Kazanır

Konutta kredi faizlerini düşüren bankalar arasında başlayan komisyon rekabeti tüketiciye yarıyor. Taşıt ve tüketici kredilerinde de yarış içine giren bankalar, özellikle beş yıla kadar vadeli konut kredi faizlerini, yüzde 1’in altına çekti. Bankalar, on yıla varan vadelerdeki faizlerinde de oldukça iyi şartlar sunarken, “komisyon” rekabeti de hızlandı. Özellikle konut kredilerinde yüzde 3’e varan komisyonlar alınmayınca, tüketiciler kazançlı çıkıyor. Konut kredisi olarak 100 bin lira çeken tüketiciden, yüzde 3 komisyon olarak 3 bin, dosya masrafı için bin, bilirkişi gideri olarak 300-400 lira kesiyor. Hayat sigortası ve diğer küçük giderler de hesaba katıldığında 100 bin lira yerine tüketicinin eline yaklaşık 95 bin lira para geçiyor. Komisyon alınmaması durumunda ise tüketicinin eline 3 bin lira daha fazla para ulaşıyor.

Hayat sigortası bile dayatılmıyor

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, komisyon rekabetinin yanı sıra bankaların daha fazla müşteri çekmek için hayat sigortası bile yapmayabildiğini belirterek, “Önceden zorunlu diye dayatılıyordu. Demek ki rekabet kızışınca hayat sigortası da geri plana atılabiliyormuş. Maliyeti düşürmek adına hayat sigortasından vazgeçilmemeli. Yüksek miktarda kredi kullanan tüketicilerin mutlaka hayat sigortası yaptırmalarını istiyoruz” dedi. Kaya, bazı bankaların dosya masrafını kıstığını ya da komisyonu almadığını dile getirerek, şunları kaydetti: “Bizim önerimiz, tüketicilerin aldığı para karşılığında, toplamda ne kadar ödeyeceğidir. Tüketici toplam ödeyeceği ücreti mutlaka kontrol etmeli. Bankalar istediği rakamı tüketiciden almaya çalışıyor. Tüketiciler dikkatli olursa biraz kazançlı çıkabilir.”

KOBİ’lere özel kiracı kredisi

Finansbank, yeni ürünü Kiracı Kredisi ile işletmelere, bir yıllık kira bedeli toplamı kadar kredi sağlıyor. Banka bu kredi ile işyeri kiralarının yıllık olarak tahsil edildiği Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye illerinde faaliyet gösteren işletmelere, bir yıllık kira bedeli karşılığı kredi veriyor. Ürün kapsamında işletmeler, yüzde 1.39’dan başlayan faiz oranları ve 12 ay vade ile 50 bin liraya kadar kredi kullanabiliyor.

Kaynak: www.taraf.com.tr / Taraf Gazetesi