Sektörden Haberler

Kurtuluş Savaşı'nı Kazandı, İhalede Kaybetti

13-02-2014 10:33 tarihinde gönderildi.

Kurtuluş Savaşı'nı Kazandı, İhalede Kaybetti Kurtuluş Savaşı'nda cephane sevkıyatı yapılan Eğirdir Tren Garı, içinde bulunduğu arazi özelleştirildiği için satıldı. Sivil toplum kuruluşları garın korunması için harekete geçti.

Radikal'den Seda Gökdemir'in haberine göre, Isparta’da arazi özelleştirmesi sırasında Eğirdir Tarihi Garı da satıldı. Koruma kurulu tarafından tescillenen gar, Osmanlı döneminde yapılmıştı. Sivil toplum kuruluşları tarihe sahip çıkılması gerektiğini savunurken, ihaleyi alan şirketin sahibi satın aldığı arazi için şimdilik bir planı olmadığını söyledi.

Eğirdir Tren Garı 1912’de kuruldu. 90 yıl boyunca yük ve insan taşımacılığında kullanıldı. Kurtuluş Savaşı’nda işgale uğramayan gar üzerinden Anadolu’ya cephane taşındı. Tarihi gar, Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından ‘Korunması Gereken Kültür Varlığı’ olarak tescillendi. Ancak 2009’da Türkiye ’deki atıl durumdaki diğer 24 tren garı gibi burası da özelleştirme kapsamına alındı.

TCDD’ye ait olan garın da bulduğu arazinin bir kısmını, yapılan ihale sonucunda Isparta’da alışveriş merkezi bulunan işadamı Özgür Kolancı satın aldı. 344 bin liralık satış 29 Ocak 2014’te Resmi Gazete ’de yayımlandı.

Tarihi garın özelleştirilmesine karşı çıkan bölge sakinleri ise mücadeleye başladı ve ‘Bu Kent Bizim’ adlı bir inisiyatif kuruldu. 360 dönümlük bir arazide yer alan ve Eğirdir Tarihi Garı’nı da içine alan tarihi yapının korunması için geçen hafta sonu bir de protesto gösterisi düzenlendi. Yaklaşık 500 kişi tarihi gara Türk bayrağı ve Atatürk ’ün posterini astı. Protestocular ‘Kurtuluş Savaşı’nda ben de hizmet verdim’ ve ‘Eğirdir Garı bizimdir bizim kalacak’ yazan pankartlar taşıdı. Grup, tarihi yapıya zarar gelmemesini ve arazinin toplum yararına kullanılmasını istedi.

AVM sahibi işadamı

İhaleyi alan Kolancı ise yaptığı açıklamada araziyi yatırım amaçlı satın aldığını, ne yapacağı konusunda net bir fikri olmadığını belirterek, tarihi yapıları yıkmak gibi bir niyeti olmadığını söyledi.

Kaynak: yapi.com.tr