Sektörden Haberler

Kriz, Yapı Elemanlarında Merdiven Altı Üretimi Artırdı

02-01-2010 23:31 tarihinde gönderildi.

Kriz, Yapı Elemanlarında Merdiven Altı Üretimi Artırdı

Akeysan Yapı Elemanları Genel Müdürü Akın Yenice, küresel ekonomik krizle birlikte yapı sektöründe düşük fiyatlı ürünlerin tercih edilmesinin merdiven altı üretimin arttığına dikkat çekti. Çelik ve inşaat sektöründe 20 yıllık deneyim ve bilgi birikimin ardından bu yıl kendi şirketlerini kurduklarını anlatan Yenice, yapı sektörde özellikle sıva iskelesi, çelik kalıp, kalıp taşıyıcı sistemler, sac kapılar ve sac kapı kasaları konusunda üretim yaptıklarını anlattı.

Krizle birlikte merdiven altı olarak tabir edilen kayıtdışı üretimin tekrar arttığına dikkat çeken Yenice, "İnsanlar bu dönemde düşük fiyatlı ürünlere yöneldi. Kaliteden çok fiyatı tercih eder oldu. Bu ise merdiven altında standardı olmayan kalitesiz ürünlerin artışına neden oldu. İzmir'de sektörün yüzde 50'si şu anda bu yönde. Bu durumda iş güvenliği konusunda kazalar açısından büyük sıkıntı doğuruyor. Kalitesiz malzemeden ve uzman olmayan ellerde özellikle merdiven altında üretilen yapı elemanları kullanımı ekonomi yerine çözümlenmesi zor olan problemler ve zaman kaybı getiriyor" diye konuştu.

İzmir Menemen'de 9 bin metrekare kapalı alanda üretim yaptıklarını aktaran Yenice, abkant, eksantrik ve hidrolik presler ile aylık minimum 600 ton çelik işleme kapasitesine sahip olduklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: Referans Gazetesi