Sektörden Haberler

Karaburun RES’leri Bir Kez Daha Reddedildi

26-03-2014 11:47 tarihinde gönderildi.

Karaburun RES’leri Bir Kez Daha Reddedildi Karaburun’a yapılmak istenen rüzgar enerjisi santrallerinin (RES) İl Genel Meclisi tarafından reddedilmesinin ardından, valilik konunun tekrar görüşülmesini talep etti. Dün gerçekleşen İl Genel Meclisi toplantısında, RES için gereken imar plan tadilatı bir kez daha reddedildi.

Evrensel'den Özer Akdemir'in haberine göre, yerel seçimlerin ardından yasa gereği yetkilerini büyükşehir belediyesine devredecek olan İzmir İl Genel Meclisinin son toplantısı Karaburun köylüleri yaşam alanlarının korunması mücadelesine sahne oldu. Karaburun Kent Konseyi üyelerinin yanı sıra, Yayla, Parlak ve Salman köylerinden gelen bir otobüs Karaburunlu, yaşam alanlarına kurulmak istenen rüzgar enerji santrallerine (RES) izin veren düzenlemelerin İl Genel Meclisinden geçmemesi için çaba gösterdi.

Bir gün misafirimiz olun yeter!

Meclis toplantısından önce partilerin gruplarını ziyaret eden Karaburunlular meclis üyelerini "Bir gün gelin misafirimiz olun. Başka bir şey söylememize gerek olmadığını anlarsınız” diye yaşadıkları yere davet ettiler. Kent Konseyi Başkanı İpar Buğra Dilli, yaşam alanlarını kuşatan RES, balık çiftlikleri, taş ocakları gibi faaliyetlere karşı mücadelelerini anlatırken, Parlak Köyü Muhtarı Kenan Özaydın bir çırpıda ellerinden giden otlak-mera alanları hakkında bilgi verdi. Özaydın, "Bizim uzun uğraşlarla alabildiğimiz otlak-mera alanlarımızı 3 ay sonra RES şirketine verdiler” dedi. Gruplarda ve meclis toplantı salonunda yerlerini alan Karaburun köylerinden kadınlar da "Köylerimizin dibine kuruldu RES’ler. Burada insan yaşamasın diyorlar adeta” diye tepkilerini dile getirirken, Yayla köylüleri "RES şirketi yetkililerinin ‘20 sene sonra burada yayla köyü falan kalmaz’ dedi bize. Bizi buralardan sürmek istiyorlar” dediler.

Bergama gibi olmayacak!

İl Genel Meclisinin hukuk komisyonunun geçtiğimiz haftalarda İl Genel Meclisine gelen ve Karaburun’da yeni RES’lerin kurulmasına ret görüşü veren kararı oy çokluğu  ile meclisten geçmişti. Bu karara rağmen İl Genel Meclisinin İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Enerji ve Doğal Kaynaklar, Çevre-Sağlık Komisyonu ile Tarım ve Hayvancılık Komisyonu demesi üzerine Vali’nin talebi üzerine yarımadanın tamamına yakınında RES’lerin önünü açacak olan santral kurulması talebi meclisin gündemine yeniden geldi. Hukuk Komisyonunun raporunu yazan Av. Mahmut Esat Aslan, "Karaburun halkı RES’leri istemiyor. Bu konudan çok rahatsız” diye raporu savunurken, İl Genel Meclisinin CHP Grup Başkan Vekili Doğan Albayrak ise "Karaburun halkının gösterdiği duyarlılığa saygı gösteriyoruz. Bergama Ovacık’ta insanlar İstanbul’a kadar yürüdü. Hükümet duyarsız kalınca altın madenleri yapıldı. Biz böyle bakmıyoruz. Karaburun halkının mücadelesini destekliyoruz. Damdan düşen insanlar orada yaşayan insanlardır” dedi. CHP’li Meclis Üyesi Emre Özer de, Karaburun Yarımadası’nın kuşların göç yolu üzerinde olduğunu belirterek, "RES’lerin olduğu yerlerde arı bile kalmadı. Kuşlar artık o alanlara yaklaşmıyor. Biz RES’lere değil yağmaya karşıyız. Diren Karaburun” diye konuştu.

‘O zaman uçak da uçmasın’

RES’lere ‘olur’ veren Çevre Sağlık Komisyonu Başkanı Ali Metin Palaoğlu , RES türbininin yerleşimlere yakınsa geriye çekilebileceğini söyleyerek, "Kuş ölümlerinden bahsediliyor. O zaman uçaklar da uçmasın” dedi.

Tartışmaların ardından Karaburun Bozköy, Değirmendere, Kargılık tepeleri ve Yaylaköy üzerinde yapılması düşünülen RES için gereken imar plan tadilatı talebi oy çokluğu ile ret edildi.

Kaynak: yapi.com.tr