Sektörden Haberler

Geleceğin 12 Model Kentinden Biri İzmir

19-09-2009 02:13 tarihinde gönderildi.

Geleceğin 12 Model Kentinden Biri İzmir

                Uluslararası şehircilik, sosyoloji, ekonomi ve politika uzmanlarından oluşan seçkin bir jüri tarafından yapılan değerlendirmede, EXPO 2015 yarışını İtalya Milano karşısında kaybeden İzmir’in model kent olarak gösterilmesi sevinç yarattı. Jüri çalışmalarını yürütürken, gazeteciler ve foto muhabirleri de saptanan kentleri keşfetmeye gitti.

Bir köprü oluşturuluyor

Ekte yer alan haberde İzmir için yapılan yorumda "Milano, İzmir’i Expo 2015’için yenilgiye uğratmasına karşın bu kentte o amaçla  kurulan büro hâlâ açık. Hatta önerisi yapılan kentsel projeler harekete geçirildi. Öyle ki Hazreti İsa’dan 3 bin yıl önce Hazreti İsa’dan 3 bin yıl sonrası için bir köprü oluşturuluyor. Ve özellikle de  Türkiye ile çok aralanan Avrupa arasında bir köprü" denildi. Geleceğin 12 model kenti listesinde İzmir’in yanı sıra, Alice Springs (Avustralya), Anvers (Belçika), Florianopolis ( Brezilya), Hayderabad (Hindistan), Kigali (Ruanda), Kosice (Slovakya), Kusütsu (Japonya), Marsilya (Fransa), Pittsburg  (ABD), Tianjin (Çin) ve Vladivostok (Rusya) bulunuyor. Haberden kaynaklı büyük bir mutluluk duyduklarını belirten EXPO 2015 İzmir Genel Sekreteri, şu anda Seferihisar’ın belediye başkanı Tunç Soyer, "İzmir dünyanın en eski medeniyetlerinin yaşadığı merkezlerden biri. Geleceğin 12 model kenti arasında gösterilmesi olsa olsa iade-i itibar olur. İzmir için sürpriz değil ancak çok sevindirici. İzmir, Homeros’un dediği gibi dünyanın en güzel gökyüzünün altında en güzel iklimine sahip yer parçasıdır" dedi.

Önemli bir yere oturacak

Uluslararası yarışma ve kampanyalara adaylık sürecinin başlı başına bir kazanım olduğuna dikkat çeken Soyer, "Başka türlü varolamazsınız. Ancak uluslararası arenaya çıktığınız zaman ne olduğunuz ortaya çıkar. Böyle bir adaylık olmasaydı böyle bir tanıtım kampanyası da yapılamazdı. Dünya bir yandan globalleşirken bir yandan da yerelleşiyor. Kentler artık uluslararası arenada birer kimlik oldu. İzmir de bu yarışta önemli bir yere oturacak kapisetedir" diye konuştu.

Türkiye için model kent

İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) Başkanı İlknur Denizli ise, EXPO adaylığı sürecinde yapılan çalışmaların önemli faydaları olduğunu vurgulayarak "İzmir’in Cumhuriyet tarihi içinde duruşunun ve sosyal kültürel altyapısının önemli rol oynadığını düşünüyorum. İzmir öncelikle Türkiye için model bir kent. Bunun dünya tarafından da böyle bulunuyor olması ve seçilmiş olması bizi son derece onurlandırdı. Demek ki iyi yarışmışız. Bu onurlu yarışta EXPO’yu kazanan ülke ve medyasının da takdirini kazanmışız" değerlendirmesini yaptı.

Hedefimiz en iyisi olmak

Ege Ekonomisini Geliştirme Vakfı (EGEV) Başkanı Yılmaz Temizocak da, çok mutlu olduğunu dile getirerek şunları söyledi: "Yıllardan beri kendimizi dış dünyaya tanıtmak için çaba gösteriyoruz. En öne çıkanı EXPO idi. İtalyan hükümeti ve Milano kenti tarafından ciddi rakip olarak görüldük. Bütün dünya bizi inceledi. Demek ki incelemeler gerçek değerimizi ortaya koymuş. Hedefimiz bu zaten. Türkiye’nin en iyisi, ikincisi üçüncüsü olmak değil, dünya kenti olmak istiyoruz. Çalışmalarımız başarılıymış. Bu gelişme büyük şevk verecek. Özellikle EXPO’daki rakibimizin ülkesinde yayımlanması da sevincimizi katlıyor."

İzmir buna layık şehir

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ise, bu gelişmenin son derece sevindirici olduğunu ifade ederek kentin ilerlemesi yönünde çok ciddi çalışmalar yaptıklarını belirtti. Aydoğan, "İzmir buna layık bir şehirdi. Kentin önü açık. EXPO’yu kazanamasak da, o dönemki tanıtım faaliyetlerimiz, emeklerimiz karşılığını buluyor. Bu da ayrıca sevindirici" dedi.

Dünya liginde saygın kent

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir’in dünya liginde saygın bir kent olabilmesi için büyük bir potansiyeli olduğunu vurgulayarak "EXPO’nun kazanılması halinde kentin çehresi daha da değişecekti ancak İtalya’da saygın bir gazetede İzmir’in bu şekilde yer alması sevindirici" yorumunu yaptı.
 

Kaynak: Hürriyet Gazetesi