Sektörden Haberler

Emlak Konut Bahçekent’te kurayla 700 konut satacak

13-07-2013 15:31 tarihinde gönderildi.

Emlak Konut Bahçekent’te kurayla 700 konut satacak Emlak Konut GYO, master planı hazırlanan Bahçekent Projesi’ndeki 700 konutu kurayla satacak. Başakşehir’de yeni bir çekim merkezi oluşturacak proje ile İstanbul aynı zamanda ilk kez ‘Merkez Park’ kavramı ile tanışacak.

Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi Emlak Konut GYO, İstanbul Başakşehir sınırları içinde yükselecek Bahçekent Emlak Konutları projesine start verdi. Bahçekent Emlak Konutları’nı da kapsayan 168 hektarlık alanın master planının tamamlanmasıyla birlikte projenin ilk etabın hazırlıkları başladı. Toplam inşaat alanı 308 bin 809 metrekare olan Bahçekent 1. Etap Emlak Konutları toplam 1506 adet konut ile 282 adet ticari üniteden oluşacak.
İstanbul’a bir kentsel tasarım projesi kazandıracak olan Bahçekent Emlak Konutları projesi ile birlikte megakent aynı zamanda ilk kez ‘Merkez Park’ kavramı ile tanışacak. 168 hektarlık alanın 11 hektarlık bölümü Merkez Park alanı olarak ayrıldı. Bu alana komşu olan Bahçekent Emlak Konutları merkezi lokasyonu, kendi içinde sürdürülebilirlik ve yeterlilik sağlamasıyla birlikte, Başakşehir ilçesinde yeni bir çekim merkezi haline gelecek.

Kent ölçeğinde tasarım
Şirketin yeni projesi ile ilgili değerlendirmede bulunan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, proje alanının büyüklüğü itibariyle, çalışmaya ulaşımdan topoğrafyaya, manzaradan çevresel faktörlere kadar detaylı bir araştırma yaparak kentsel ölçekten başladıklarını söyledi. Kurum, "Planlanan her yapının siluetiyle ve insanlarda bıraktığı etkiyle, o yapıların sahiplerinden çok tüm kentlinin hafızasında ve hatıralarında yer edeceğinin bilinciyle sadece bölgeye bir mimari proje değil, İstanbul’a yeni bir kentsel tasarım projesi kazandırdık” dedi.
Murat Kurum, mimariye ve çevreye, yalnız iyi tasarlanmış ve güzel yapılar inşa etme çerçevesinden bakmak yerine, insana, kente ve doğal yapılaşmaya yönelik bir görüşle kullanmayı tercih ettiklerini, yapı alanının ilk ve orta öğretim okullarıyla, cami, sosyal kültürel tesisler ve resmi kurum alanlarıyla çevrelenmesinin bu ilişkiyi desteklediğini söyledi.

Çevreci proje
Arsanın yüzde 83’ü yeşil alana ayrılan Bahçekent Emlak Konutları’nda yenilenebilir enerji kaynaklarına ve atık geri dönüşüm sistemlerine yer verilecek. Bu doğrultuda, projede belirtilen bloklarda 4 kW’lık güneş paneli tesis edilecek.
Evsel atıkların geri dönüşümünün sağlanması projede belirtilen bloklarda atık geri dönüşüm sistemi kurulacak.

ÖDEMESİ NASIL OLACAK?
Konutlar Tüfeli olarak veya sabit ödeme ile satılacak. Tüfeli satışlarda1+1 daire tiplerinde 10.000 TL peşinat ödenmesi halinde taksit ödemeleri hemen veya konut tesliminde başlayacak. Konutlar kalan tutara TÜFE uygulanarak 120 aya kadar vade uygulanarak satılacak. Sabit ödemeli satışlar ise, satış bedelinin yüzde 10'u peşin, kalan tutar 24 aya kadar sıfır faizle, 60 aya kadar olan vadelerde yüzde 0.40, 120 aya kadar olan vadelerde ise yüzde 0.50 aylık faiz oranı üzerinden ödeme yapılabilecek.

İlk etapta 1500 konut
Toplam inşaat alanı 308 bin 809 metrekare olan Bahçekent 1. Etap Emlak Konutları, 218 tane 1+1,
467 tane 2+1, 675 tane 3+1 ile 146 tane 4+1 den oluşan toplam 1506 adet konut, 282 adet ticari ünite, 1 adet ilköğretim okulu, 1 adet kreş ve 1 adet
camiden oluşuyor.

Son başvuru 16 Ağustos’ta
Emlak Konut GYO tarafından Kamu İhale Kanunu çerçevesinde yapımına ve satışına başlanılan Bahçekent Emlak Konutları projesindeki 700 konut kura yöntemi ile satılacak. Söz konusu konutlar için 16 Ağustos 2013 tarihine kadar talep toplanacak. Konutların ortalama metrekare fiyatı 1850 lira olarak belirlenirken, kuraya sunulan konutlardan 214 tanesi 1+1, 156 tanesi 2+1, 319 tanesi 3+1 ve 11 tanesi 4+1 daireden oluşuyor.


Kaynakça: yapihaberleri.net