Sektörden Haberler

Baca Temizliğini Sakın Unutmayın

04-10-2009 15:48 tarihinde gönderildi.

Baca Temizliğini Sakın Unutmayın

Baca Temizliğini Sakın Unutmayın Kış öncesinde uyarılarda bulunan İtfaiye Daire Başkanı Faruk Kurutuz, "Bacanızı temizletmediyseniz, mutlaka temizletmeyi ve kontrol ettirmeyi unutmayın" dedi.

Havaların soğumaya başladığı ve ısıtma cihazlarına daha çok ihtiyaç duyulduğu günlere yaklaşırken, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Ankaralılara uyurılarda bulundu. Kış aylarında baca tıkanıklığı sonucu yaşanan çok sayıda yangın, mal ve can güvenliğimizi tehdit ederken, gerek gazın, gerekse katı yakıtlı dumanın dışarıya çıkamaması sonucu karbonmonoksit zehirlenmesiyle de birçok insan hayatını kaybediyor. Isıtma sezonu başladığı bugünlerde vatandaşların bacalarını mutlaka temizletmesi gerektiğini belirten Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Faruk Kurutuz, "Bugüne kadar bacanızı temizletmediyseniz, mutlaka bacalarınızı temizletmeyi ve kontrol ettirmeyi unutmayın. Karbonmonoksit zehirlenmeleri ve kış aylarında çıkan yangınların önemli bir bölümü bacaların tıkanması sonucu meydana geliyor" dedi.

Küçük bir alevden yangın

Baca yangınlarının genellikle alt katlarında lokanta, pastane, gibi işyerleri bulunan binalarda meydana geldiğini belirten Kurutuz, şunları söyledi: "Bacalar, binaların zemin ve bodrum katından başlayıp, çatı katına kadar yükselen kanallardır. Bu kanallar içerisinde oluşan yağ atıkları, ziftler ve kurumlaşmalar, gerek sobaların gerekse ticari işletmelerin ocaklarının alevli bir şekilde yakılması sonucu tutuşmasıyla baca yangınları meydana gelmektedir. Vatandaşlarımızın basit gördüğü ve ihmal ettiği bu tabakalar, baca içerisinde bir petrol ürünü gibi tehlike oluşturmaktadır. Tutuşma sonucu baca kanalı boyunca uzayan alev çatıya ulaşarak, buranın da tamamen yanmasına sebep olur. Küçücük bir alev, büyük bir yangına sebep olabilir."

Kaynak: www.hurriyet.com.tr